Skip to content
Menu
Dete-zaštitnik planete
  • Ekološki kalendar
  • Eko-rečnik
  • O nama
  • O ekologiji
  • Materijali
  • Projekti
  • Donacije
  • Kontakt
Dete-zaštitnik planete

EkoKon 2020

Posted on December 1, 2020January 20, 2021

Udruženje Ekogeneza u partnerstvu sa udruženjem Dete – zaštitnik planete realizovalo je ove godine prvi put projekat pod imenom EkoKon – Sva lica klimatskih promena, a sve uz  finansijsku podršku Ministarstva zaštite životne sredine. U okviru projekta raspisana su četiri konkursa i održana je multidisciplinarna konferencija.

EkoKon konkursi

Konkursi su uspešno sprovedeni u periodu od 1. septembra do 15. oktobra 2020. godine i 10. novembra dobili smo rezultate.

Akademski konkurs, odnosno konkurs za stručne radove studenata imao je 6 prijavljenih radova, iz pet različitih visokoškolskih ustanova. Dobili smo interesantne radove sa Šumarskog, Geografskog, Pravnog, Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja iz Beograda i Akademije strukovnih studija iz Šapca. Tri prvoplasirana rada su nagrađena.

Na literarni konkurs prijavilo se 13 beogradskih srednjoškolaca iz 2 gimnazije, turističko-ugostiteljske, medicinske i Srednje škole za informacione tehnologije,  koji su nam kroz eseje predstavili kako oni vide klimatske promene. I u ovom konkursu, nagrađena su tri prvoplasirana rada.

Bujica na Goliji, Filip Filipović, OŠ "Kosta Abrašević" iz Beograda
Nebo, Jelena Marković, Prva beogradska gimnazija
Eko, Goran Bendelja

Na foto-konkurs stigla je 51 fotografija u tri konkursom propisane kategorije. Prva tri mesta u svakoj kategoriji su nagrađena.

Na likovni konkurs stiglo je 340 radova u četiri konkursom propisane kategorije. Ovom konkursu najviše su se obradovali osnovci, čiji radovi čine 2/3 ukupno pristiglih, pa smo za tu kategoriju dodelili čak 4 nagrade. Oni su veoma jasno poručili da žele lepšu i čistiju budućnost i da su veoma upućeni u sve probleme koji postoje u životnoj sredini. Osim 4 nagrade za osnovce, imamo po tri za predškolce i srednjoškolce i dve za odrasle. Specijalnu nagradu dodelili smo grupi korisnika Centra za brigu o starima, deci i osobama sa invaliditetom „Svilajnac“ iz Svilajnca za rad pod nazivom „Sunce sija u više boja, pogodite kojoj služi koja“.

Katarina Bainović, PU "Poletarac", Osanica
Katarina Bainović, PU "Poletarac", Osanica
Sati otkucavaju, Anđela Đurić
Sati otkucavaju, Anđela Đurić
Spasimo korale, Minja Vićentić
Spasimo korale, Minja Vićentić
Hela Jovičić
Hela Jovičić
Centar za brigu o porodici "Svilajnac"
Centar za brigu o porodici "Svilajnac"
Previous
Next

Za pobednike konkursa, zahvaljujuči građanima koji su donacijama podržali rad udruženja, obezbeđene su vredne nagrade, koje su im zajedno sa sertifikatima o učešću dostavljene poštom jer zbog epidemiološke situacije nije bilo moguće svečano uručivanje na samoj konferenciji, kako je prvobitno planirano. Svi radovi pristigli na konkurse objavljeni su u elektronskom Zborniku sažetaka (za akademske radove) i u elektronskom Zborniku umetničkih radova (za literarne, likovne i foto-radove) koji se mogu pronaći i preuzeti na sajtu EkoKon.

EkoKon konferencija

Konferencija EkoKon – Sva lica klimatskih promena održana je 25. novembar 2020. godine od 10h u prostorijama Press centra Udruženja novinara Srbije, bez prisustva publike i uz poštovanje svih važećih mera zaštite od COVID 19. Bio je obezbeđen direktan prenos putem Zoom platforme, Fejsbuk stranice udruženja Ekogeneza i YouTube kanala Press centra UNS-a.

Konferenciju je svečano otvorio Sreten Filipović iz udruženja Ekogeneza, nakon čega je profesor Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu održao uvodno predavanje o klimatskim promenama, razjašnjavajući obim i značaj teme publici koja je pratila događaj.

Na prvoj panel diskusiji pod nazivom „Tri lica klimatskih promena“ o klimatskim promenama iz različitih stručnih uglova govorili su: profesor dr Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Tomica Mišljenović sa Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Darko Stojilović, master psiholog. Panel je moderirala Bojana Živković, master analitičar zaštite životne sredine iz udruženja Dete – zaštitnik planete.

Profesor dr Aleksandar Jovović sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu govorio je o emisijama ugljen-dioksida, osvrnuvši se na uticaj različitih sektora srpske privrede na emisije, nakon čega je bilo reči i o energetskoj efikasnosti kao sredstvu u borbi protiv klimatskih promena.

Tomica Mišljenović sa Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu podelio je sa publikom priču o značaju planiranja sadnje biljaka u gradovima, kao i o adaptacijama gradova na klimatske promene u širem smislu.

Darko Stojilović, psiholog, objasnio je u čemu je problem sa percepcijom klimatskih promena u društvu i načinu na koji se komunicira, govoreći i o eko-anksioznosti kao posledici saznanja da se život na planeti drastično menja.

Na drugoj panel diskusiji „Učešće civilnog društva u prilagođavanju na klimatske promene“ govorili su predstavnici organizacija civilnog društva: Duška Dimović (WWF), Nemanja Milović (Klima 101) i Tijana Ležaić (CRNOG), a panel je moderirala Dragoslava Stamenović, master ekolog iz udruženja Ekogeneza.

Tijana Ležaić iz Centra za razvoj neformalnog obrazovanja građana govorila je o prirodi projekata organizacija civilnog društva kada je u pitanju problem promena klime, ali i o načinima na koje građani mogu učestvovati u razgovoru i akcijama koje za cilj imaju adaptaciju na posledice klimatskih promena.

Nemanja Milović, osnivač portala Klima101 pričao je o tome koliko je zahtevno doći do realnih podataka kada se govori o klimatskim promenama, ali i o tome koliko se tokom prethodnih godina promenila svest o ovoj temi edukacijom kroz medije, među kojima je i portal Klima101.

Duška Dimović je govorila ispred Svetske organizacije za prirodu (WWF) o doprinosu organizacija civilnog društva kada je u pitanju edukacija o klimatskim promenama i volji stanovništva da se u te projekte uključi i na taj način doprinese široj informisanosti o temi koja iz dana u dan postaje sve relevantnija.

Pored predavanja i diskusija, EkoKon konferencija je bila i prilika da se proglase pobednici četiri EkoKon konkursa, ali i da se autorima stručnih studentskih radova omogući da svoje znanje o klimatskim promenama podele sa publikom. Svoje radove su na EkoKon-u predstavile Milijana Marić sa Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Dragana Nikolić sa Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

O konferenciji EkoKon možete ćitati i u medijima:

  1. Dnevni list Danas: https://bit.ly/3oZuane
  2. Balkan Green Energy News: https://bit.ly/35TwLrp
  3. EkoBlog: http://ekoblog.info/eko-kon/

Autori teksta: Tea Danilović i Bojana Živković

facebook Share on Facebook
Twitter Tweet
Follow Follow us
custom Share
custom Share
custom Share
custom Share
custom Share

Pretraži sajt

Uslovi korišćenja

Preuzimanje materijala sa ovog sajta i korišćenje u obrazovne svrhe dozvoljeno je isključivo u izvornom obliku, uz navođenje izvora i poštovanje autorskih prava. Komercijalna upotreba sadržaja dozvoljena je samo uz pismeno odobrenje autora. Isti uslovi važe i za naše naloge na društvenim mrežama.

Osnovni podaci

PIB: 111264342

Matični broj: 28273061

Tekući račun broj: 200-3064070101869-24

Facebook
Facebook
fb-share-icon
Pratite nas!

Kontakt

Dete – zaštitnik  planete

Ul. Patrijarha Joanikija 22a/41

11090 Beograd

Telefon: +381 63 444 845

e-mail: detezastitnikplanete@gmail.com 

e-mail:  info@dzp.rs 

©2021 Dete-zaštitnik planete | WordPress Theme by Superbthemes.com