Priručnik “Voda” predstavljen na seminaru “Kako da dete postane zaštitnik planete”

Istraživanje „Zaštita životne sredine u obrazovanju dece uzrasta od 3 do 10 godina u Republici Srbiji“ koje smo letos sproveli, pokazalo je da je stručna podrška vaspitačima i učiteljima više nego potrebna. Tada smo najavili jesenje aktivnosti našeg udruženja koje će za cilj imati upravo razvijanje kompetencija iz ove oblasti, a sada želimo da prikažemo šta smo postigli.   

Za početak, s ponosom predstavljamo Priručnik za rad sa decom uzrasta od 3 do 10 godina „Dete – zaštitnik planete Deo II: Voda“ koji je izdat u okviru projekta „Kako da dete postane zaštitnik planete“. U njemu je kompletno obrađena tema vode, od osobina vode kao supstance, preko vode u prirodi, do zagađenja i prečišćavanja vode, a sve uz konkretne ideje za rad sa decom. Zapravo, to je nastavak, drugi deo, priručnika koji je izdat 2018. godine, a tematski je bio vezan za vazduh. Priručnici su namenjeni svima koji učestvuju u vaspitno-obrazovnom radu sa decom vrtićkog i mlađeg školskog uzrasta, a može poslužiti i za starije, jer se na osnovu datih ideja i predloga aktivnosti može osmisliti sadržaj prilagođen uzrastu sa kojim se radi.

Želeli smo da svi zainteresovani mogu da dođu do elektronskih primeraka oba priručnika, pa smo na našem sajtu omogućili besplatno preuzimanje. Takođe, sve predškolske ustanove i osnovne škole u Beogradu dobile su na svoj zvaničan mejl priručnik „Voda“, kao i obaveštenje o podršci u oblasti obrazovanja o zaštiti životne sredine, koju vaspitačima i učiteljima pruža naše udruženje već skoro četiri godine.

Dalje, tokom projekta, održali smo dva seminara pod nazivom „Kako da dete postane zaštitnik planete“. Prijave su bile otvorene tokom poslednjih deset dana oktobra, a interesovanje je nadmašilo sva očekivanja, pa smo kapacitete za učešće proširili do krajnjih granica. Seminari su održani 4. novembra u prostorijama biblioteke Kuće ljudskih prava i demokratije u Beogradu.

Ukupno 20 vaspitača i 14 učitelja pohađalo je naš seminar. Osim predavanja o zaštiti životne sredine, koje je održala predstavnica udruženja Ekogeneza, Emilija Gnjatović, učesnici su od naše predsednice Bojane Živković, mogli da čuju zašto je potrebno integrisati ovu oblast u postojeći plan i program za sve uzraste i kako to može da se uradi. Razgovarali smo o metodama rada koje se primenjuju u svetu, kao i idejama na koji način bi se to moglo koristiti u našim uslovima. Praktični deo seminara odnosio se na predstavljanje besplatnih alata za samostalno kreiranje materijala za rad.

Poslednji deo seminara bio je rezervisan za predstavljanje primera dobre prakse i tada su učesnici iznosili svoja iskustva u radu, predstavljali konkretne projekte koje su sa decom realizovali, razmenjivali savete za prevazilaženje poteškoća u radu i upoznavali jedni druge sa mogućnostima međusobne saradnje.

Ocene koje je seminar od polaznika dobio u postupku evaluacije, kao i erupcija ideja, pozitivne energije, zajedništva i zahvalnosti tokom skupa, postavljaju pred nas nove ciljeve. Jedan od njih je svakako novi nastavak priručnika, a drugi veliko godišnje stručno okupljanje vaspitača i učitelja sa još više sadržaja i još većim mogućnostima za usavršavanje i umrežavanje.

Projekat „Kako da dete postane zaštitnik planete“ realizovali su udruženje Dete – zaštitnik planete i udruženje Ekogeneza uz finansijsku podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine Gradske uprave grada Beograda.