Nacionalni dan zaštite prirode

U Srbiji se 11. april obeležava kao Dan zaštite prirode. Ustanovljen je 2009. godine, usvajanjem Zakona o zaštiti prirode, kao prilika da se najširoj javnosti ukaže na značaj zaštite prirode, ali i značaj upravljanja zaštićenim prirodnim područjima. Datum nije odabran slučajno, to je dan kada je 1949. godine prvi put zaštićeno jedno prirodno dobro, a to je bio Spomenik prirode “Velika i Mala Ripaljka” u opštini Sokobanja.

Zaštićena područja su područja koja imaju izraženu geološku, biološku, ekosistemsku i/ili predeonu raznovrsnost i zbog toga se aktom o zaštiti proglašavaju zaštićenim područjima od opšteg interesa. Pored toga, definisana su i staništa vrsta ptica i drugih migratornih vrsta značajnih u skladu sa međunarodnim propisima, koja se mogu proglasiti za zaštićena područja od opšteg interesa. Utvrđivanje vrednosti i značaja zaštićenog područja, prema Pravilniku o kriterijumima vrednovanja i postupku kategorizacije zaštićenih područja, vrši se u odnosu na izraženost glavnih prirodnih obeležja, pojava i procesa od interesa za zaštitu područja, kao i funkcije i namene područja i na osnovu toga se svrstavaju u jednu od tri kategorije: područje od izuzetnog (međunarodnog, nacionalnog), velikog (pokrajinskog/regionalnog) ili lokalnog značaja.

Zaštićena područja su klasifikovana u 8 vrsta, i to: nacionalni park, park prirode, predeo izuzetnih odlika,  opšti rezervat prirode, specijalni rezervat prirode, strogi rezervat prirode, spomenik prirode i zaštićeno stanište.

U Srbiji je danas zaštićeno oko 7,5% teritorije. Imamo 5 nacionalnih parkova, 22 parka prirode, 32 predela izuzetnih odlika, 62 rezervata, 307 spomenika prirode, 7 zaštićenih staništa, 34 prirodna prostora oko spomenika kulture i spomenika od istorijskog značaja, 1.748 strogo zaštićenih divljih vrsta i 865 zaštićenih divljih vrsta.

Stručna ustanova najvišeg ranga koja se bavi zaštitom prirode je Zavod za zaštitu prirode Srbije, a odmah uz njih stoji i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode. Zadatak im je da zaštite, unapređuju i sačuvaju nacionalne prirodne resurse.

Kao glavni ciljevi u narednom periodu, u oblasti zaštite prirode, postavljeni su: povećavanje procenta zaštićene teritorije Srbije, unapređenje upravljanja područjima koja već uživaju zaštitu, razvijanje nacionalne ekološke mreže i aktivnije uključivanje u evropsku ekološku mrežu Natura 2000.

“Srbija predstavlja jedan od 158 centara svetskog biodiverziteta. Prisustvo velikog broja različitih tipova staništa, od barskih i močvarnih, preko preostalih stepa, peščara i kontinentalnih slatina, do očuvanih šumskih zajednica prašumskog karaktera u kanjonima i klisurama divljih reka i planinskih i visokoplaninskih oblasti, omogućili su prisustvo raznovrsnog biljnog i životinjskog sveta. Upravo ova raznovrsnost omogućila je da po prirodnim karakteristikama Srbija bude Evropa u malom sa ekosistemima od submediteranskog do subarktičkog tipa.” (Izvor: Zavod za zaštitu prirode Srbije)

Svake godine Zavod za zaštitu prirode organizator je centralne manifestacije za obeležavanje Dana zaštite prirode. To je prilika da se na jednom mestu nađu predstavnici državnih organa, stručnih ustanova, upravljača prirodnim dobrima, civilnog sektora i zainteresovane javnosti i da razgovaraju o aktuelnim temama iz ove oblasti. Sa druge strane, mnogi upravljači prirodnim dobrima organizuju aktivnosti lokalnog karaktera, uglavnom promotovno-edukativnog tipa.

Izvori za delove teksta EkoBlog i sajt Zavoda za zaštitu prirode Srbije   Autor teksta: Bojana Živković